PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32226}

Znaki

Signs
6,3 180 196
ocen
6,3 10 1 180196
5,3 22
oceny krytyków
Znaki
powrót do forum filmu Znaki

( znalezione w sieci):

Znaki to film o demonach.

W filmie obcy pokazani są jako dziwne kreatury z pazurami, nie widzimy żadnej technologii ani pojazdów (jedynie dziwne światła na niebie). Główny bohater to ksiądz, który musi odzyskać wiarę. W trakcie filmu różni ludzie widzą najeźdźców jako coś innego: gliniarz bierze ich za łobuzów, księgarz uznaje ich za oszustwo i komercyjną zagrywkę, żołnierz twierdzi, że to armia najeźdźców, dzieciaki myślą, że to UFO, a główny bohater wszystkie wydarzenia w filmie podporządkowuje testowi wiary. Percepcja zjawiska zależy więc od punktu widzenia danej osoby. Mało tego: obcy w finale nie został zabity zwykłą wodą. Córka Mela Gibsona to ktoś w rodzaju aniołka, świętej istoty (o czym jest mowa w dialogach) - rozstawione przez nią szklanki są więc wypełnione wodą święconą, a to jest przecież najlepsza broń przeciwko demonom. W legendach także mówi się, że drewno i różnego rodzaju proste przeszkody łatwo blokują drogę nadnaturalnym istotom - w Znakach jest to samo. Dodatkowo pod koniec filmu wspomniane jest, że metoda zabijania kreatur została odkryta w trzech małych miastach na Bliskim Wschodzie (czyżby "siedziby" największych współczesnych religii?), a przez cały czas tu i ówdzie pojawia się chrześcijańska ikonografia (ujęcia pokazujące kształt krzyża w różnych miejscach). Z tym wszystkim idealnie idzie w parze motyw zdołowanego księdza, który musi wypełnić od dawna zarysowany boski plan, by wypędzić demony i w ten sposób odzyskać wiarę. Przy okazji tytuł filmu można traktować metaforycznie (znaki od Stwórcy, a nie tylko połamana kukurydza).

ocenił(a) film na 7
Mycek

Ciekawa teoria. Ale dla mnie to ciągle są kosmici, a nie demony. I to dziwni kosmici, bo niby mający nowoczesne statki(te światła to raczej one), ale schodzący na ziemię bez uzbrojenia i "na golasa".
Poza tym Gibson grał pastora, to trochę co innego niż ksiądz, protestancki odpowiednik prędzej.
Ale do jasnej ciasnej, skąd pomysł, że córka była aniołkiem? Dla mnie to niedorzeczne i bardzo naciągane. Równie dobrze można powiedzieć, że Phoenix był wcieleniem Kommodusa z Gladiatora tutaj i sobie był z rodzinką. Bez sensu totalnie.
I woda święcona w szklankach? A niby kto ją poświęcił? Z kranu im leciała woda święcona? Bez jaj.
Dziewczynka jak dziewczynka, nic szczególnego. Nie widziałem w niej nic "boskiego".

A że kosmici zostali tak przedstawieni dziwnie, to już raczej wada filmu. Ale dałem 7, bo mimo wszystko podobało mi się.

ocenił(a) film na 7
Mycek

Aha. A skoro kosmici bali się wody, no to się bali. W Wojnie światów kosmici w ultranowoczesnych maszynach zabijali ludzi, przygotowywali się do inwazji baardzo długo, jak mówili w filmie, ale nie przewidzieli czegoś tak banalnego... bakterii, które mogą ich zabić. Pfff. A tutaj wymyślili wodę. Tak samo głupie ;)
A jak ludzie odkryli, że kosmici boją się wody to to wykorzystali i kosmici uciekli. Tyle.
Nie wiem czy doszukiwanie się religijnego sensu tego filmu jest właściwe.

ocenił(a) film na 8
Mycek

Bardzo ciekawa teoria. Czy to był zamysł reżysera, pewnie się nie dowiemy, ale wydaje się to bardzo prawdopodobne. Warto zauważyć jeszcze jedną rzecz: tytuł "Signs" jest bardzo podobny do słowa sins (grzechy).

ocenił(a) film na 8
Mycek

Mysle że wystarczy przeglądnąć filmografie pana reżysera i będzie sie dało potwierdzić tą teorie. Albo jej zaprzeczyć

Mycek

Przyznam, że ciekawe. Wczoraj oglądałem urywkami drugi raz ten film (mam oglądała z siostrą) i zwróciłem uwagę na pewną rzecz. Mianowicie na ciągłą dyskusję o znakach w filmie. Zawsze myślałem, że chodzi w nim o znaki powstałe na polu. Ale nie! Znaków, śladów, przesłanek było w tym filmie dużo. Fakt astmy - że nie dostała się trucizna, fakt bycia najlepszym miotaczem - obecność kija i siła w rękach. Wszystko to sprawiło jakby "ktoś czuwał" nad rodziną pastora. Jeśli tak - była to ich tragicznie zmarła matka.

BUNCH

Dokładnie. Obcy w filmie to tak naprawdę kwestia poboczna. Tu chodzi o inne znaki. Film stara się przedstawić, że niektóre zdarzenia w naszym życiu mają ukryty sens. Astma, śmierć matki, miotacz, wiara, chęć wybaczenia, to przełożyło się na ich losy w spotkani z ufolami.

ocenił(a) film na 3
Mycek

http://www.youtube.com/watch?v=uF-F67OUEAw

masz tu filmik w temacie, może się przyda. youtubowy okument o demonach i kosmitach, jakich mnóstwo, ale w temacie.
nie lubie ufologów bo to banda czubów, tylko jeden na iluś faktycznie mówi o jakimś znalezisku o jakim nie wiedziałem, jak Puma Punku, Yona Guni, zakopane piramidy czy ci z forbidden archeology ( Graham Hancock).
osobiście wolę hard sf i astrobiologię niż małe zielone ludziki w latających talerzach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones